YARALAMALI – ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

YARALAMALI – ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Yaralamalı veya ölümlü trafik kazası trafik akışı esnasında yaşanması en son istenen durumlardan biridir. Bu bağlamda detaylı tüm önemleri almak faydalı olacaktır. Ölümlü trafik kazası hakkında detaylara metinden ulaşabilirsiniz;

Trafik Kazasında Cezaevine Girilir Mi ?

  • Yaralamalı veyahut ölümlü trafik kazaları genel itibarı ile taksirli suçlar kategorisine girmektedir. TCK m. 85’de düzenlenen Taksirle Öldürme Suçunda fail (suçlu) iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Yasanın 89’uncu maddesinde düzenlenen Taksirle Yaralama Suçunda ise fail, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır (89/1). Bu suçun maddenin 2’nci fıkrasında sayılan kişilere karşı işlenmesi halinde ceza bir kat artırılır. Bunun haricinde failin suçun işlenmesinde gerçekleşmesine yönelik kastı var ise bu kapsamda ilgili suç, kasten öldürme (81/82) veyahut kasten yaralama (86/87) suçu kategorisine girmektedir. Kasten öldürmenin cezası müebbet hapis cezası iken suçun nitelikli halinde ise 82’nci madde hükmünde sayılan kişilere karşı işlenmesi durumunda suçun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Kasten yaralamanın cezasında ise fail, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 

Kan Parasını Kim Öder ?

  • Kan parası olarak adlandırılan destekten yoksun kalma tazminatı, kasten yahut dikkatsizce bir kaza sonrasında bir kişinin ölümüne sebebiyet verenlerin ölen kişinin ailesine ödedikleri bedeldir. Bu tazminatın ödenmesinde araç sahibi ve aracın sigortalı olduğu sigorta şirketi birlikte sorumludurlar.

Trafik Kazasında Ölen Kişi Kusurlu İse Ne Olur ?

  • Kazanın meydana gelmesinde hiçbir kusuru olmayan taraf hakkında kamu davası açılmayacağı gibi, açılmış olan kamu davasında da suçsuzluğu kanıtlanması durumunda hakkında mahkumiyet kararı verilmez. Bunun haricinde her ne kadar ölen kişi kusurlu olsa bile ölen kişinin ailesinin tazminat talebinde bulunma hakkı kusur veyahut kusursuzluk oranlarından etkilenmez. Ölen kişinin kusurlu olmasında tazminat istemi mahkeme tarafından reddedilmeyecek ise de, kusur oranı, tazminatın miktarını etkileyebilir.

Ölümlü Trafik Kazasında Kan Parası Ne Kadar 2024 ?

kan-parasi

Bülten

Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Çalışma Saatlerimiz
Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:30

Cumartesi

10:00 - 17:00

Pazar

Kapalı

Call Now Button